Interwały, a ćwiczenia aerobowe – redukcja tkanki tłuszczowej.


Każdy kto stara się o dobrze zbudowane ciało, bez nadmiaru tkanki tłuszczowej, pokusił się o dodawanie do swojego tygodnia treningowego wysiłku tlenowego. Najczęstszymi formami takich ćwiczeń są treningi aerobowe, myślę tutaj o bieganiu, jeździe na rowerze, itp. Równie często spotykałem się z osobami które wybrały interwały, czyli przeplatanie wysiłku o dużym i mniejszym natężeniu w jednej sesji. Redukcja tkanki tłuszczowej – co będzie skuteczniejsze? Spróbuje odpowiedzieć na to pytanie.

Trening aerobowy.

Jest to rodzaj treningu który ma za zadanie redukcję podskórnej tkanki tłuszczowej oraz zwiększenie wydolności organizmu. Trzeba wiedzieć, iż organizm posiada dwa szlaki metaboliczne działające podczas takiego wysiłku. Przez pierwsze 20 minut treningu aerobowego czerpie on energie z węglowodanów i aminokwasów, a dopiero później będzie używał jako paliwa tłuszczy. Dlatego też, taki wysiłek powinien trwać minimum 30 minut. Najlepsze efekty są uzyskiwane kiedy taki trening jest przeprowadzony na czczo, ze względu na niski poziom glikogenu w mięśniach. Równie skuteczny jest po skończonym treningu siłowym lub w godzinach popołudniowych, kiedy ilość spożywanych węglowodanów powinna być mniejsza. Redukcja tkanki tłuszczowej, będzie najlepiej zachodziła podczas odpowiedniego natężenia takiego wysiłku, które powinno wynosić nie mniej niż 70 proc. tętna maksymalnego.

Trening interwałowy. redukcja tkanki tłuszczowej

To forma treningu polegająca na przeplataniu ćwiczeń o niskiej i wysokiej intensywności, np.: 10 sek. sprint, 30 sek. trucht. Według badań pozwala on na spalenie większej ilości tkanki tłuszczowej niż tradycyjne ćwiczenia aerobowe. Dzieje się tak, ponieważ zwykły trening tlenowy nie podnosi metabolizmu, aż do takiego poziomu jak ćwiczenia interwałowe. Inaczej mówiąc zaskakujemy go taką formą wysiłku. Dodatkowo w ciągu 24 godzin po zakończeniu takiej formy wysiłku organizm spala średnio o 10% więcej kalorii niż po treningu klasycznym, tlenowym. Dodam jeszcze że, podczas treningów interwałowych angażujemy większą liczbę mitochondriów, organelli komórkowych w których utleniane są tłuszcze. Ze względu na wyczerpujące tempo tego treningu, nie jest wskazane jego wykonywanie na czczo i najlepiej w dni wolne od treningu.

Redukcja tkanki tłuszczowej – wzór na obliczenie tętna maksymalnego.

Tętno maksymalne (HR) = 220wiek. Np.: dla osoby 20 letniej wynosi 200 (220 – 20 = 200).

Pozdrawiam,

Gruby Trener.

 

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *