Kreatyna, przecież to nielegalny doping !


Niektórzy uważają ją za nielegalny doping który sprawia że po jednej dawce nie będziesz mógł zgiąć ręki. Ci którzy ją stosują, szanują jej udowodnione działanie na rozrost masy mięśniowej. Pewnie słyszałeś na siłowni „eeee ta kreatyna to tylko mnie podlała, bo pompuje wodę do mięśni”. Jak jest naprawdę? Jakie jest działanie kreatyny i dlaczego moda na nią nie przemija od wielu lat?

Jakie jest działanie kreatyny na mięśnie?

Według przesądów nie jest to substancja dopingująca, lecz prawdopodobnie najskuteczniej wpływa na zwiększenie masy mięśniowej. Przestawię kilka potwierdzonych mechanizmów działania tego suplementu:

  • Wiąże ona wodę w komórkach mięśniowych. Może dlatego niektórzy twierdzą że pompuje ona wodę w organizmie i jesteś „zalany” podczas jej stosowania. Jest to zbyt pochopny wniosek, ponieważ nie zatrzymuje ona wody w organizmie, lecz lepsze uwodnienie komórek sprzyja lepszej syntezie białek mięśniowych.
  • Przyspiesza odtwarzanie glikogenu w mięśniach, przez co zwiększa tempo regeneracji
  • Pobudza mięśniowe komórki macierzyste, poprzez zwiększenie poziomu insulinopodobnego czynnika wzrostu I. Jest to najsilniej działający hormon anaboliczny.
  • Jest metabolizowana do fosfokreatyny w mięśniach i odpowiada za przenoszenie energii. Anabolizm mięśni niesie za sobą duże zapotrzebowanie na energię , także kreatyna pozwala reaktywować je efektywniej niż sam wypoczynek czy odpowiednia dieta.
  • Chroni białka mięśniowe przed rozpadem.
  • Podnosi osiągnięcia sportowe. Dzieje się to poprzez zwiększenie siły mięśni oraz intensywności treningu.

Jak stosować kreatynę?

działanie kreatyny

Trzeba pamiętać, że nie każdy będzie reagował na kreatynę w ten sam sposób. Jest 30 procentowe prawdopodobieństwo, że nie przyniesie ona zamierzonych skutków. Aby zwiększyć jej możliwości w organizmie trzeba przyjmować około 5 gramów dziennie. Najlepiej podzielić ją na kilka dawek. Dobre rezultaty odnotowują Ci którzy stosują kreatynę falowo. O co chodzi? Po prostu, trzeba podzielić sobie okresy przyjmowania kreatyny na tydzień w którym będzie ona przyjmowana w większej ilości, później kilka tygodni tzw. podtrzymania w dawce 3-5g. dziennie, następnie kilka tygodni bez jej suplementacji.

Chcesz się dowiedzieć więcej, zapraszam do kontaktu ze mną.

Pozdro.

Gruby trener 🙂

 

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *