Dlaczego warto prowadzić zdrowy tryb życia i zdrowo się odżywiać?


Zastanawiający jest fakt, dlaczego w takim stopniu został ostatnimi czasu nagłośniony zdrowy tryb życia, sport i dbanie o zdrowie w szerokim tego słowa znaczeniu. Dużo osób, wykazuje chęć polepszenia jakości swojego odżywiania, lecz nie jest do końca jasne jak to należy rozpocząć. Czy ograniczyć cukier? Wysoko przetworzone jedzenie? Tłuszcze trans, czy może alkohol i używki? Na co to wpłynie? Kiedy zacząć się zastanawiać nad zmianą trybu życia? Co robić? W tej serii wpisów dowiesz się wszystkiego, co z czym i jak jeść, na co zwrócić uwagę.

To co jesz, ma bezpośredni wpływ na Ciebie.

Wiesz kiedy odnotowuje się zmożoną ilość zgonów z powodu chorób układu trawienia i zawałów serca? W czasie Świąt Bożego Narodzenia, Nowego Roku i Wielkiej Nocy. Już może kojarzysz dlaczego. Odpowiem dla sprostowania, z powodów przejedzenia. Jesteśmy pierwszym w historii pokoleniem ludzi którzy dosłownie „przejadają się na śmierć”. Nie jest to zbyt śmieszne dodając że choroby które zbierają największe żniwo w naszej populacji, są wynikiem złego odżywiania. Mówię tutaj o cukrzycy drugiego typu, otyłości oraz nowotworach. Tak jak duże ilości cukru, przetworzonej żywności mogą doprowadzić do choroby, tak bogate w błonnik warzywa, kolorowe przyprawy i antyoksydanty mogą naprawić, to co zostało już nawet zepsute.

Przewlekły stan zapalny – realne zagrożenie o którym możesz sobie nie zdawać sprawy.

„Stan zapalny”, eeee, przecież mnie to nie dotyczy, to kuzynka miała jak ją ząb bolał. Myślisz sobie, popijając kolejną kawę, bo znów się nie mogłeś zasnąć. Można to pomylić ze zwykłym stanem zapalnym, który występuje jak się skaleczymy. Niestety, jest on o wiele groźniejszy, to taka sama rana, lecz nie chcąca się zagoić. Sieje ona spustoszenie w miejscu występowania i może doprowadzić do wystąpienia groźnych powikłań. Jakie są jego symptomy ?

Otóż najczęściej przewlekły stan zapalny daje o sobie znać pod postacią:

  •  nieuzasadnionego, nieustającego zmęczeniawitaminy i minerały
  • niewyspania, problemów ze snem i zasypianiem
  • bólami głowy
  • wypadaniem włosów, siwieniem (przedwczesnym), łupieżem
  • wypryskami, wysypką, zaczerwienieniem skóry, kruchością paznokci
  • zmniejszeniem libido, nieregularnością cyklu miesiączkowego
  • zatwardzeniem lub biegunkami
  • odwapnieniem kości
  • częste choroby, infekcje
  • nawrotami depresji

Spokojnie jednak, posiadając niektóre z nich wcale nie musisz cierpieć na przewlekłe zapalenie, lecz chciałbym zwrócić uwagę, jeżeli przedstawione symptomy są uporczywe, trzeba podjąć odpowiednie kroki do ustalenia przyczyn ich wystąpienia.

W kolejnym poście dowiesz się jak powstaje taki stan i jaką rolę w jego występowaniu odgrywają geny 🙂

Pozdrawiam,

Gruby Trener.

 

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *